علائم خرابی سوزن انژکتور خودرو چیست؟

Default Avatar
امین
02 آذر 1402
3 دقیقه زمان برای مطالعه
سوزن انژکتور
امتیاز بدهید

در جدیدترین مقاله از سلسله مطالب بخش آموزش کاروپارت به بررسی علائم خرابی سوزن انژکتور خودرو خواهیم پرداخت.

سوزن انژکتور

پیشرانه‌های درون‌سوز به ویژه انواع بنزینی برای کارکرد نرم و روان خود به سه فاکتور مهم یعنی سوخت، هوا و برق نیاز دارند. با وجود این سه ضلع خواهد بود که عمل احتراق و تولید قدرت پیشرانه انجام می‌شود. واضح است که ایجاد اختلال در هر یک از مراحل سوخت‌رسانی تا احتراق و… باعث افت توان پیشرانه و افزایش مصرف سوخت می‌شود. یکی از بخش‌های مهم سیستم سوخت‌رسانی خودرو انژکتور است که حتماً نامش را شنیده‌اید؛ در این نوشتار می‌خواهیم به بررسی علائم خرابی سوزن انژکتور بپردازیم پس همراه ما باشید.

انژکتور سوخت چیست؟

انژکتور قطعه‌ای است که کار پاشش سوخت به داخل سیلندر را انجام می‌دهد. این قطعه که در خودروهای مدرن‌تر بکار می‌رود جایگزین کاربراتورهای قدیمی است و در ورودی سیلندر قرار می‌گیرد تا وظیفه خود را انجام دهد. با توجه به نقشی که انژکتور بر عهده دارد، هرگونه اختلال در عملکرد آن باعث ایجاد اختلال در امر تأمین سوخت و احتراق خواهد شد و نتیجه آن می‌تواند از کار افتادن پیشرانه باشد. سوزن انژکتور نیز بخش مهمی از این قطعه را تشکیل می‌دهد و سوخت را به‌صورت پودر به داخل محفظه احتراق می‌پاشد.

سوزن انژکتور

 

انژکتورهای سوخت حجم سوخت وارد شده به محفظه احتراق را کنترل می‌کنند تا به این ترتیب میزان مناسبی از سوخت در زمان درست تزریق شود. این قطعه مهم در تمامی سیلندرها وجود دارد و طرز کار آن به گونه‌ای است که سوخت را از پمپ سوخت دریافت کرده و ECU نیز از طریق سنسورهایی دستورات لازم را صادر می‌کند. به این ترتیب انژکتورها از طریق سوزن انژکتور سوخت را به داخل سیلندر اسپری می‌کنند؛ اما با گذشت زمان این سوزن‌های انژکتور با مشکلاتی مواجه می‌شوند که می‌خواهیم آن‌ها را ذکر کنیم.

سوزن انژکتور

علائم خرابی انژکتور و سوزن انژکتور

گاهی اوقات انژکتورها با مشکلاتی مواجه می‌شوند و این موارد روی عملکرد آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد. دلیل اصلی این موضوع گرفتگی سوزن‌های انژکتور با ذرات مختلف است هرچند مشکلات مکانیکی و برقی نیز می‌توانند این قطعات حساس را تحت تأثیر قرار دهند. در ادامه برخی از رایج‌ترین علائم خرابی سوزن انژکتور و خود انژکتور را خدمت شما عزیزان تقدیم می‌کنیم:

 • روشن شدن چراغ چک

واضح‌ترین نشانه خرابی سوزن انژکتور روشن شدن چراغ چک پیشرانه است. به محض اینکه مشکلی در عملکرد انژکتور به وجود آید این چراغ روشن خواهد شد. اگرچه دلایل دیگری نیز برای روشن شدن این چراغ وجود دارد اما یکی از دلایل اصلی آن به ایراد انژکتور مربوط می‌شود. زمانی که سوزن‌های انژکتور میزان سوخت کمتر یا بیشتر از میزان تعیین شده را به درون سیلندر بپاشند ECU چراغ چک را روشن خواهد کرد.

 • لرزش و ریپ زدن پیشرانه

درصورتی‌که خودرو ریپ زده یا با فشار دادن پدال گاز شاهد تأخیر در شتاب گیری آن باشید به احتمال زیاد مشکل از انژکتور سوخت و گرفتگی سوزن‌های آن خواهد بود. چنانچه انژکتور نتواند دستورات ECU در خصوص پاشش میزان لازم از سوخت را انجام دهد نسبت درست سوخت و هوا در محفظه احتراق به هم می‌خورد و این امر منجر به ریپ زدن و افت ناگهانی شتاب خودرو می‌شود.

 • نوسان در دور آرام پیشرانه

اگر صدای پیشرانه در دور آرام تغییر کرده و یا اینکه حس می‌کنید خودرو در این حالت خشن‌تر کار می‌کند احتمال گرفتگی سوزن‌های انژکتور وجود دارد. چند علت دیگر هم باعث خشن‌تر کار کردن خودرو در حالت درجا می‌شوند که شامل مواردی همچون شمع‌های خراب یا فیلتر هوای کثیف است اما رایج‌ترین دلیل همان گرفتگی سوزن‌های انژکتور خواهد بود.

 • خاموش شدن پیشرانه

آیا پیشرانه خودرو هر از گاهی خاموش می‌شود و علت آن را نمی‌دانید؟ شاید دلیل آن عدم رسیدن سوخت لازم از طریق انژکتورها باشد. اگر سوخت کمی به محفظه احتراق برسد پیشرانه خاموش خواهد شد. معمولاً این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که سوزن‌های انژکتور گرفته شده باشند و یا اینکه یک نشتی در بین لوله‌های سوخت و انژکتور به وجود آید.

 • نشتی سوخت

اگر بوی سوخت در زمان رانندگی به مشام شما می‌رسد و دیگر نشانه‌های یاد شده را نیز مشاهده می‌کنید پس به احتمال زیاد مشکل از انژکتورهاست. نشتی سوخت می‌تواند زمانی رخ دهد که اتصالات مربوط به لوله‌های سوخت و انژکتور ضعیف شده باشد.

 • افزایش مصرف سوخت

انژکتور سوخت معیوب می‌تواند باعث افزایش قابل‌توجه مصرف سوخت شود. این امر به دلیل درخواست ECU از انژکتور برای افزایش پاشش سوخت به محفظه احتراق رخ می‌دهد درصورتی‌که میزان کافی از آن اسپری نمی‌شود. هرچقدر سوخت کمتری به پیشرانه برسد مصرف افزایش خواهد یافت.

سوزن انژکتور

زمان تعویض سوزن انژکتور

اگرچه زمان مشخصی برای تعویض سوزن انژکتور وجود ندارد اما در صورت مشاهده علائمی همچون افت قدرت و شتاب، استشمام بوی سوخت، خاموش شدن ناگهانی پیشرانه می‌بایست نسبت به شست و شوی سوزن‌های انژکتور اقدام نمایید. اگر مشکلات خودرو با شست و شوی سوزن انژکتور نیز حل نشد مجبور به تعویض آن‌ها خواهید شد.

علائم کثیفی سوزن انژکتور

با گذشت زمان و به خاطر استفاده از سوخت‌های با کیفیت پایین سوزن‌های انژکتور با ذرات آلاینده مسدود می‌شوند که این امر باعث مشکلاتی خواهد شد. از جمله نشانه‌های کثیفی و گرفتگی این قطعه مهم می‌توان به افزایش مصرف سوخت و آلایندگی، کاهش قدرت و شتاب خودرو، از کار افتادن ناگهانی پیشرانه، ریپ زدن و دور آرام خشن و… اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

علت کم شدن گاز کولر خودرو و علائم 7 گانه آن

باد گرم کولر ماشین یا کار نکردن سیستم تهویه مطبوع، دلایل مختلفی دارد. معمولا تعمیرکاران
Default Avatar
امین
23 تیر 1402
سپر ماشین

انواع سپر ماشین و تأثیر آن بر ایمنی خودرو

شاید در نگاه اول سپر ماشین جزو ساده‌ترین بخش‌های آن باشد اما این‌طور نیست. سپر وسایل
Default Avatar
امین
25 مهر 1402

دلیل قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟

در این مقاله اصلی‌ترین دلایل قطع و وصل شدن کولر ماشین را بررسی کرده و بهترین روش‌های
Default Avatar
امین
12 شهریور 1402
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader