مهمترین نکاتی که در مورد تعویض روغن خودرو باید بدانید

Default Avatar
امین
07 بهمن 1401
5 دقیقه زمان برای مطالعه
امتیاز بدهید

یادگیری نکاتی در مورد تعویض روغن ماشین، یکی از اولین مواردی است که باید بعد از رانندگی یاد بگیرید. به علاوه آشنایی با زمان تعویض و نکاتی در مورد تعویض روغن نیز به می‌تواند به شما کمک کند تا در صورت نیاز راحت‌تر بتوانید مشکلات مربوط به ماشین را برطرف کنید؛ اما افسانه‌ها و باورهایی در میان مردم وجود دارد که گاهی ما را در مورد واقعیت‌ها به شک وامی‌دارد و ممکن است با خود فکر کنیم که این نکات مربوط به تعویض روغن تا چه میزان صحت دارد. در این مقاله از کاروپارت قصد داریم تا با باورها و نکات مهم در روغن موتور آشنا شویم و اطلاعات مفیدی در این رابطه به دست آوریم، با ما همراه باشید.

نکاتی در مورد تعویض روغن ماشین

دانستن نکات مهم در تعویض روغن خودرو می‌تواند از بروز مشکلات متعدد در اتومبیل شما جلوگیری کند و به شما کمک کند تا لحظات بهتری را در رانندگی تجربه کنید. در ادامه می‌توانید با برخی از مهم‌ترین نکات آشنا شوید:

 • کارشناسان بر این باور هستند که تعویض به موقع روغن ماشین می‌تواند مصرف سوخت اتومبیل شما را کاهش دهد و از آن در برابر دما و فشار زیاد محافظت کند. زمانی که روغن ماشین را به موقع عوض می‌کنید و با نکات مهم در روغن موتور به خوبی آشنا هستید، موتور خودروی شما نیز عملکرد بهتری خواهد داشت. از طرف دیگر اگر روغن ماشین به موقع عوض شود مصرف بنزین نیز تا حدود زیادی کاهش می‌یابد و علاوه بر کمتر کردن مصرف انرژی نقش مهمی نیز در کاهش آلودگی هوا و حفظ محیط زیست دارد.
 • هیچ‌گاه برای اتومبیل‌های مدل بالا با تکنولوژی پیشرفته از روغن‌های سطح پایین استفاده کنید.
 • در زمان تعویض روغن خودرو حتماً فیلتر آن را نیز عوض کنید.
 • بهتر است هیچ‌گاه دو برند متفاوت از روغن موتور را با هم مخلوط و استفاده نکنید، زیرا ممکن است کیفیت آن‌ها متفاوت باشد و مشکلاتی را برای اتومبیل شما به وجود آورد.
 • در زمان تعویض روغن توجه داشته باشید که روغن موتور باید رنگ تیره‌ای داشته باشد و اگر متوجه شدید روغن روشن یا شفاف است به این معنا است که سیستم خنک‌کننده خودرو دچار نشتی شده و احتمالاً داخل موتور نشتی وجود دارد. از طرفی نیز ممکن است که موتور آسیب دیده باشد و موجب تجمع رسوب در روغن شده باشد.
 • به یاد داشته باشید که بهتر است هر ۶ تا ۱۲ ماه یک بار روغن موتور اتومبیل خود را بررسی نمایید و در صورت نیاز تعویض کنید.
 • هیچ‌گاه از روغن موتور قدیمی برای اتومبیل خود استفاده نکنید زیرا ممکن است که روغن به بیرون نشت کند و موجب آسیب به موتور و اجزای مختلف آن شود.
 • توجه داشته باشید که هیچ‌گاه بیشتر از حد نیاز در ماشین روغن نریزید، زمانی که بیش از حد از روغن استفاده کنید روغن‌ها به داخل قطعه‌ای به نام کاسه نمد می‌ریزد و موجب خرابی آن می‌شود.

باورهای اشتباهی که در مورد روغن موتور در میان مردم رواج دارد

روغن موتور خود را در هر ۴۸۰۰ کیلومتر عوض کنید

افراد زیادی بر این باور هستند که روغن موتور اتومبیل باید هر ۴۸۰۰ کیلومتر عوض شود، اما باید بدانید که این موضوع صحت ندارد. امروزه کارشناسان اعتقاد دارند که فناوری موتور و کیفیت روغن‌ها طوری طراحی شده است که نسبت به ۳۰ سال گذشته پیشرفت زیادی کرده و در اکثر مواقع لازم نیست قبل از اینکه ماشین شما ۱۲۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ کیلومتر طی کند، روغن موتور ماشین خود را تعویض کنید. از طرفی در برخی از اتومبیل‌ها نیز این میزان تا ۲۴۰۰۰ کیلومتر نیز می‌رسد.

روغن موتور ماشین شما نیاز به تعویض ندارد

اینکه عوض کردن روغن موتور نیازی به تعویض کردن در هر ۴۸۰۰ کیلومتر ندارد، به این معنا نیست که نباید آن را تعویض کنید. با گذشت زمان روغن موتور ماشین شما توانایی خود را از دست می‌دهد و این موضوع می‌تواند موجب بروز اختلال در عملکرد ماشین شود. در این شرایط قطعات شروع به ساییده شدن می‌کنند و احتمال آسیب و شکستگی در آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. به همین دلیل باید در زمان مشخص حتماً اقدام به تعویض روغن‌ موتور ماشین نمایید.

علامت W روی روغن موتور مربوط به وزن است

زمانی که قصد خرید روغن موتور جدید را دارید، ممکن است شما هم مثل بسیاری از مردم با علائم روی روغن موتور آشنا نباشید و به اشتباه فکر کنید که حرف W روی بسته آن مربوط به وزن است، در حالی اگر روی بسته روغن موتور این حرف حک شده باشد، نشان دهنده این است که این روغن موتور مخصوص استفاده در زمستان است و این W نشان دهنده ویسکوزیته روغن در هوای سرد است.

اگر یک بار از روغن مرکب استفاده کنید دیگر نمی‌توانید روغن دیگری مصرف کنید

آشنایی با نکاتی در مورد تعویض روغن موتور ماشین گاهی به شما کمک می‌کند تا روال درست‌تری را در پیش بگیرید. شاید شما هم این افسانه را شنیده باشید که اگر یک بار از روغن موتور مرکب استفاده کنید، دیگر نباید از روغن عادی استفاده کنید؛ اما باید بدانید که این موضوع هم صحت ندارد و تا زمانی که روغن مناسبی استفاده می‌کنید، هیچ مشکلی در استفاده از نوع آن نخواهید داشت.

برای تعویض روغن حتماً به نمایندگی رجوع کنید

این مورد را خیلی از ما شنیده‌ایم که برای جلوگیری از بروز مشکلات مربوط به گارانتی، بهتر است که روغن موتور را از نمایندگی بخرید. در حالی که این موضوع در واقع هیچ تفاوتی برای شما نخواهد داشت و تا زمانی که اطلاعات مربوط به روغن موتور به درستی ثبت شود، مسائل مربوط به گارانتی نیز هیچ مشکلی نخواهد داشت.

روغن تیره به معنای این است که باید روغن موتور خود را تعویض کنید

روغن تازه معمولاً رنگی کهربایی دارد و برخی افراد گمان می‌کنند زمانی که رنگ روغن ماشین تیره شد، باید آن را تعویض کنید. اما سیاه شدن روغن به معنای خرابی آن نیست. سیاه شدن روغن دلیل بر کار کردن درست روغن است و تعویض روغن تنها با بروز علائمی که در دستورالعمل‌های روغن ماشین و اتومبیل شما ذکر شده است، لازم است.

روغن مرکب گزینه بهتری برای ماشین است

از دیگر نکاتی در مورد تعویض روغن که باید بدانید این است که روغن‌های مرکب و مصنوعی معمولاً نسبت به روغن‌های نفتی چسبناک‌تر هستند و از برخی جهات برتری دارند، اما تفاوت عمده‌ای بین این دو نوع روغن وجود ندارد و تنها قیمت روغن‌ها مرکب هزینه بیشتری به دنبال دارد. از طرفی هنوز این موضوع تائید نشده است که استفاده از روغن‌های مرکب نسبت به سایر روغن‌ها راندمان سوخت را بهبود می‌بخشد و نسبت به روغن‌های عادی برتری دارند.

قبل از سفر کردن حتماً روغن موتور را عوض کنید

این ایده خوبی است که قبل از یک سفر جاده‌ای طولانی، روغن‌ها را بررسی کنید، اما به هیچ عنوان لازم نیست که حتماً روغن موتور را عوض کنید. بهتر است قبل از سفر تنها روغن موتور را بررسی کنید و اگر مشکلی ندارد، لازم نیست که آن را عوض کنید.

کلام آخر

در مورد تعویض روغن خودرو باید بدانید که شایعات و باورهای اشتباهی وجود دارد. آشنایی با نکات استفاده درست و به موقع از روغن موتور می‌تواند به شما کمک کند تا در صورت نیاز در اسرع وقت اقدام به تعویض روغن موتور نمایید. به علاوه اگر برای برخورداری از خدمات مربوط به خودرو نیاز به افرادی ماهر داشتید، می‌توانید از همکاران ما در استادکار کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دلایل خرابی ECU خودرو چیست؟

قطعه‌ای در خودروهای انژکتوری تعبیه شد به نام ایسیو یا ECU، که در حالت کلی آن را مغز خودرو
Default Avatar
امین
18 تیر 1402

علت سوت کشیدن لنت ترمز و روش رفع آن

لنت ترمز (Brake Pad) یکی از اجزای اصلی سیستم ترمز خودرو به حساب می‌آید. این قطعه که عمر مشخصی
Default Avatar
امین
06 فروردین 1401

علت کشیده شدن فرمان به یک سمت

کشیده شدن فرمان به یک سمت مشکلی خطرناکی است که ممکن است رانندگان در خودرو تجربه کنند.
Default Avatar
امین
07 شهریور 1402
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader