سوئیچ اینرسی چیست و چه کاربردی دارد؟

Default Avatar
امین
05 آبان 1402
3 دقیقه زمان برای مطالعه
سوئیچ اینرسی
امتیاز بدهید

در این مقاله به نقش سوئیچ اینرسی در خودرو خواهیم پرداخت پس همراه ما باشید.

 

از جمله مشکلاتی در خودروهای قدیمی وجود داشت نشت بنزین و آتش‌سوزی پس از تصادف بود که باعث فوت افراد زیادی می‌شد. همین موضوع خودروسازان را به فکر استفاده از قطعه جدیدی در خودروها انداخت، قطعه‌ای که با نام سوئیچ اینرسی یا قطع کن پمپ‌بنزین شناخته می‌شود. در مقاله پیش رو به بررسی این قطعه مهم می‌پردازیم.

سوئیچ اینرسی

سوئیچ اینرسی چیست؟

همان‌طور که گفته شد در تصادفات رانندگی و مخصوصاً زمانی که خودرو چپ می‌شود احتمال نشت بنزین و انفجار وجود دارد. این موضوع خطرات بسیار زیادی را در پی دارد و به همین خاطر خودروسازان از سوئیچ اینرسی استفاده می‌کنند. این قطعه در زمان وقوع تصادف اقدام به قطع آنی جریان برق و خاموشی خودرو می‌کند تا از خطرات احتمالی نشت بنزین و انفجار جلوگیری شود. البته باید دانست وارد شدن هرگونه ضربه به خودرو باعث فعال شدن قطع کن پمپ‌بنزین می‌شود و تنها وقوع تصادف سبب فعال سازی آن نخواهد شد.

سوئیچ اینرسی

کاربرد سوئیچ اینرسی

از این قطعه جهت افزایش ایمنی سرنشینان در زمان وقوع تصادف استفاده می‌شود. قطعه موردبحث به حالت فشاری طراحی می‌شود و در برخی خودروها به ECU و در برخی دیگر به پمپ‌بنزین متصل می‌شود. در زمانی که سوئیچ اینرسی به ECU وصل شده باشد، برق خودرو در اثر تصادف و ضربه قطع خواهد شد ولی در مدل‌هایی که این قطعه به پمپ‌بنزین وصل است برق پمپ‌بنزین در اثر ضربه و تصادف قطع می‌شود. البته باید گفت کارکرد این قطعه همیشه بی عیب و نقص نیست و حتی دیده شده گاها با عبور خودرو از دست‌اندازهای بزرگ نیز این قطعه عمل کرده و خودرو خاموش شده است.

سوئیچ اینرسی در کدام قسمت ماشین قرار می‌گیرد؟

این قطعه طراحی نسبتاً ساده‌ای دارد و معمولاً محل نصب آن نقطه‌ای خواهد بود که کمترین لرزش و ضربه را احساس کند چون همان‌طور که گفته شد احتمال دارد در اثر رد شدن خودرو از روی یک ناهمواری ناگهان فعال شده و خودرو را خاموش نماید. از جمله مکان‌های نصب این سوئیچ می‌توان به زیر کاپوت و نزدیک انژکتور، زیر خودرو و در نزدیک پمپ‌بنزین، کنار گلگیر جلو و نزدیک به اتاق خودرو اشاره کرد.

نحوه عملکرد سوئیچ اینرسی

سوخت خودرو از طریق پمپ به پیشرانه فرستاده می‌شود تا در نهایت وارد محفظه احتراق شود. زمانی که تصادف شدیدی رخ می‌دهد احتمال آسیب دیدن سیستم سوخت‌رسانی وجود خواهد داشت اما پمپ‌بنزین کماکان به ارسال بنزین از باک به پیشرانه ادامه می‌دهد و نهایتاً شاهد نشتی به بیرون خواهیم بود. در این مواقع سوئیچ اینرسی که ضربه را تشخیص می‌دهد سیستم برق را قطع خواهد کرد تا پمپ‌بنزین خاموش شده و جلوی نشتی سوخت و آتش‌سوزی گرفته شود.

سوئیچ اینرسی

این قطعه از یک گوی، فنر، پلاتین و اهرم ویژه‌ای ساخته شده و در حالت عادی فنر فشرده شده و گوی در جای خود قرار می‌گیرد. همچنین اهرم یاد شده به گونه‌ای طراحی شده که باعث چسبیده شدن پلاتین‌ها به یکدیگر شود. در این حالت جریان سوخت از پمپ‌بنزین به پیشرانه ادامه دارد اما درصورتی‌که سوئیچ اینرسی وارد شدن ضربه شدیدی را تشخیص دهد گوی و اهرم از جای خود حرکت می‌کنند. در این زمان پلاتین‌ها از مدار خارج می‌شوند تا پمپ‌بنزین از کار بیفتد و خودرو خاموش شود.

چگونه سوئیچ اینرسی را غیرفعال کنیم؟

گاهی اوقات پیش می‌آید که خودرو به دلیل عبور از دست‌انداز بزرگ به‌صورت ناگهانی خاموش می‌شود که به احتمال زیاد سوئیچ اینرسی فعال شده است. برای غیرفعال کردن این سوئیچ کافی است به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه نمایید و محل نصب آن را پیدا کنید. پس از پیدا کردن سوئیچ اینرسی که معمولاً به رنگ قرمز یا مشکی طراحی شده، کافی است بخش بالایی آن را فشار دهید تا در این حالت گوی یاد شده به جای خود برگردد و سوئیچ غیرفعال شود. پس از این حالت می‌توانید استارت زده و خودرو را روشن نمایید. لازم به ذکر است در اکثر خودروهای مدرن، سوئیچ یاد شده به دلیل خطاهایی که دارد جای خود را به سنسور کیسه هوا می‌دهد. این سنسور بر اساس داده‌های دریافتی اقدام به فعال کردن کیسه‌های هوا کرده و درعین‌حال سیستم برق خودرو و پمپ‌بنزین را نیز قطع می‌کند.

علائم خرابی سوئیچ اینرسی

واضح‌ترین و مشهورترین علامت خرابی این قطعه خاموش شدن ناگهانی خودرو پس از عبور از دست اندازهاست. همچنین گاهی اوقات کامپیوتر خودرو نیز خطای مربوط به این قطعه را نشان می‌دهد که با دیاگ زدن می‌توان کد خطای مربوط به آن را مشاهده کرد. شایان ذکر است قطعه موردبحث به ندرت دچار خرابی می‌شود اما اگر علائم ذکر شده را مشاهده کردید می‌بایست با مراجعه به یک مکانیک نسبت به رفع عیب آن اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

مهم ترین نکات برای رانندگی در برف و یخبندان؛ ساده اما کاربردی!

چند روز از آغاز فصل زمستان در کشور می‌گذرد و می‌خواهیم نکاتی را درباره رانندگی
Default Avatar
امین
12 بهمن 1401
سوزن انژکتور

علائم خرابی سوزن انژکتور خودرو چیست؟

در جدیدترین مقاله از سلسله مطالب بخش آموزش کاروپارت به بررسی علائم خرابی سوزن انژکتور
Default Avatar
امین
02 آذر 1402

مایع خنک کننده موتور چیست و چه فرقی با ضدیخ دارد؟

احتمالاً در مقالات خودرویی با واژه‌های مایع خنک کننده موتور و ضدیخ برخورد داشته‌اید.
Default Avatar
امین
28 مرداد 1402
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader