دودی کردن شیشه ماشین و قوانین آن

نیما
17 مهر 1402
3 دقیقه زمان برای مطالعه
شیشه دودی
امتیاز بدهید

در این مقاله به مزایا و معایب دودی کردن شیشه ماشین و همچنین قوانین مربوط به آن خواهیم پرداخت پس همراه ما باشید.

 

اگر دقت کرده باشید در سال‌های اخیر تعداد خودروهایی که شیشه‌های خود را دودی یا تیره کرده‌اند افزایش یافته است. این کار می‌تواند به خاطر زیبایی، حفظ بیشتر حریم شخصی و یا دلایل دیگر انجام شود اما باید دانست در این زمینه نیز قوانین و شرایط خاصی وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کرد. در ادامه می‌خواهیم به بحث دودی کردن شیشه ماشین بپردازیم و قوانین و مقررات مربوط به آن را خدمت شما عزیزان ارائه کنیم.

دودی کردن شیشه ماشین و قوانین آن

یکی از اصلی‌ترین دلایل برای دودی کردن شیشه ماشین می‌تواند جذب انرژی تابشی خورشید و کاهش دمای داخل کابین در گرمای تابستان باشد. البته برخی رانندگان نیز معتقدند شیشه‌های دودی جذابیت خودرو را افزایش می‌دهند و برخی دیگر نیز به دنبال حریم شخصی بیشتر در خودرو هستند هرچند این موضوع خود جای بحث دارد؛ اما در بحث قوانین مربوط به دودی کردن شیشه ماشین باید گفت این موضوع تا حدی مجاز است که فضای داخل خودرو و سرنشینان آن مشخص باشد. با توجه به این موضوع می‌توان حداکثر درصد مجاز دودی کردن شیشه را چیزی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد دانست و درصورتی‌که افسر راهنمایی و رانندگی نتواند داخل خودرو را ببیند راننده را اعمال قانون خواهد کرد.

شیشه دودی

نکته قابل‌ذکر این است که موضوع دودی کردن شیشه ماشین برای مقامات و مسئولان کشوری و لشکری متفاوت است و شیشه خودروهای آن‌ها می‌تواند درصد تیرگی بالاتری داشته باشد. در واقع هدف از دودی کردن شیشه ماشین مقامات عدم دیده شدن فضای داخلی آن است. موضوع مهم دیگر به بحث معاینه فنی مربوط می‌شود که بر اساس آن برگه معاینه فنی برای خودروهایی با شیشه‌های بسیار تیره به ویژه در شیشه عقب صادر نخواهد شد. دلیل این کار نیز تأثیر منفی شیشه دودی روی میدان دید راننده است که خطراتی را در پی دارد.

شیشه دودی

باید دانست برخی خودروسازان محصولات خود را با شیشه‌های دودی فابریک عرضه می‌کنند به گونه‌ای که از برچسب برای تیره شدن شیشه‌ها استفاده نمی‌شود و خود شیشه‌ها دودی و تیره هستند. این موضوع از نظر پلیس راهنمایی و رانندگی و معاینه فنی مشکلی ندارد و برگه معاینه فنی چنین خودروهایی صادر می‌شود. در خودروهایی که از شیشه دودی فابریک کارخانه استفاده می‌کنند امکان دیدن داخل خودرو از فاصله استاندارد ۳ متری وجود خواهد داشت.

شیشه دودی

مزایای شیشه دودی

همان‌طور که گفته شد استفاده از شیشه دودی باعث جذب انرژی خورشید و در نتیجه کاهش دمای کابین در تابستان خواهد شد. یکی دیگر از خوبی‌های شیشه دودی حفظ مقاومت شیشه در برابر شکستگی است که باعث افزایش ایمنی و سلامت سرنشینان می‌شود. همچنین استفاده از برچسب شیشه دودی مانع ایجاد خط و خش شیشه خواهد شد. ایجاد ظاهری زیباتر و حریم شخصی بهتر نیز جزو دیگر مزایای آن هستند.

شیشه دودی

معایب شیشه دودی

مهم‌ترین مشکل دودی کردن شیشه ماشین به کاهش میدان دید راننده به ویژه در شب و آب‌وهوای بارانی مربوط می‌شود. این موضوع به ویژه در خودروهایی که شیشه عقب آن‌ها نیز دودی شده خودش را نشان می‌دهد. نکته دیگر نیز به احتمال خرابی برچسب شیشه دودی پس از مدتی نصب روی شیشه مربوط می‌شود که روی ظاهر خودرو تأثیر منفی خواهد گذاشت.

شیشه دودی

بهترین مارک برچسب شیشه دودی ماشین

برچسب شیشه دودی ماشین در انواع مختلف تولید می‌شود اما نمونه‌های مقاوم به اشعه فرابنفش کیفیت و قیمت بالاتری دارند. هم‌اکنون در بازار برندهای مختلفی حضور دارند که تولید کشورهای گوناگون هستند و از جمله آن‌ها می‌توان به استیکو، تی استار، جردن و اکوکول اشاره کرد.

شیشه دودی

درصد مجاز شیشه دودی سال ۱۴۰۲

بر اساس قوانین موجود، درصد تیرگی شیشه‌های جانبی خودرو نباید از ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر باشد. همچنین افراد بایستی بتوانند از فاصله ۳ متری داخل خودرو را رؤیت کنند در غیر این صورت پلیس راهور نسبت به جریمه خودرو اقدام خواهد کرد. این جریمه در کلان‌شهرها، مراکز استان و جاده‌های بین‌شهری و مناطق آزاد تجاری و صنعتی ۵۲۵۰۰ تومان و در شهرهای کوچک ۳۱۵۰۰ تومان است. همچنین همان‌طور که گفتیم شیشه عقب خودرو نبایستی دودی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

رانندگان گرامی لطفاً از دسته راهنما خودروی خود استفاده کنید!

افرادی که از دسته راهنما خودروی خود استفاده نمی‌کنند واقعاً باعث عصبانیت و گیجی ما
نیما
01 تیر 1402
تصادف

فرار از صحنه تصادف چه عواقبی دارد؟

اگرچه تصادف خودروها امری اجتناب‌ناپذیر به شمار می‌رود اما فرار از صحنه تصادف کاملاً
نیما
31 شهریور 1402

اشتباهات رانندگی که ماشین‌تان را روانه تعمیرگاه می‌کند

شاید احساس کنید که چندین سال تجربه رانندگی دارید و دیگر محال است که در این کار مرتکب
نیما
31 تیر 1402
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader